در طبیعت گردی هوای نامناسب نداریم ولی لباس نا مناسب داریم

در زمستان طبیعت گردی کنید
نترسید

هوا عالیه اگر پوشش مناسب دارید

متن زیر نوشته دوست بزرگوار مرتضی اسفندیار در باره این موضوعه

تو هوای برفی و بارونی سفر رو کنسل نکنید ، ازش لذت ببرید!

همیشه پیش میاد که موقع انتخاب سفر و یا هفته ای که میخواید به سفر برید به این فکر میکنید که وضعیت آب و هوا به چه شکل هست و اینکه آیا بارش برف و بارون ممکنه اتفاق بیفته تو سفر و یا نه. این امر تو فصول سرد و پر باران مثل پاییز 🍂🍁 و زمستون ⛄️بیشتر اهمیت پیدا میکنه و شاید یکی از دلایل اینکه به این فصول، فصل کم سفر (low season) اطلاق میشه همین باشه.

طبیعت گردی در زمستان
طبیعت گردی در زمستان

از یک منظر دیگه، ممکنه تو سفر باشیم و هوای نا مساعد پیش بیاد🎑 و قطعا همیشه بهترین پیش بینی های هواشناسی هم ممکنه غلط از آب در بیاد.
یک توصیه اینه که تو این فصول سرد به جاهای کویری سفر کنیم🌵 که احتمال بارش کم هست و یه جورایی از دست آب و هوای بارونی فرار کنیم! 🏃اما خوب نمیشه که تمام این فصول رو به کویر سفر کرد و ممکنه مناظر کویری خسته کننده بشه.😓

اما واقعا در مواجه شدن با فصل سرما و بارش برف و بارون باید چه کرد؟ آیا راهکاری وجود داره که تو وضعیت بارندگی هم به سفر بریم و با خاطرات خوب برگردیم؟

در این جا به بیان ده نکته میپردازم که بنظر میاد شاید برای اینکه این تصمیم رو بگیرید، کاربردی باشه و بتونید با در نظر گرفتن اونها، در زمان بارش برف و بارون هم به سفر رفتن، فکر کنید .

1) انتخاب محل سفر: محلی رو برای سفر رفتن انتخاب کنید، که در صورت بارش برف و بارون، جذابیت های دیداری منطقه دو چندان بشه. به طور مثال جنگل های انبوه 🌴🍀در زمان بارش برف و یا میسر دشتی_جنگلی تنک در زمان بارش بارون، روستاهای پر بارش در زمان باریدن برف …🌨❄️

2) تجهیزات مناسب و خوب 👟👕👢: به شدت میتونه تو لذت بردن از یک فضای برفی و بارونی تاثیرگذار باشه. تجهیزات خوب برای زمان بارش مانند پانچو (بارونی)، لباس گرم خوب، گتر (ساقپوش)، کفش مناسب و … میتونه انتقال سرما و نفوذ آب رو کم کنه تا بتونید از مناظر و طبیعت لذت ببرید.

3) سفر دسته جمعی 👨👧👫: همیشه عنوان میشه، همسفر خوب موهبتي است که لذت سفر را صد چندان مي کنه. حضور در کنار دوستان جدید و قدیمی، بیان خاطرات سفرهای گذشته، شوخی و خنده میتونه لذت بردن از یک سفر رو تضمین کنه.

4) عکاسی از مناظر کمتر دیده شده📷: با سفر تو زمان بارش برف و بارون، میشه عکس هایی رو ثبت کرد که همگان از دیدنش بی نصیب هستن. این نکته رو همیشه به خاطر داشته باشید که “طبیعت برای آدم های سختکوش هدایای جالبی رو در نظر میگیره!” 🎁😉

5) به هیجان اینطور سفرها فکر کنید: سفر و طبیعت گردی در شرایط غیر نرمال و در آب و هوای بارونی و برفی به شدت هیجان انگیز هست. مخصوصا اگر برای غلبه کردن بر این چالش همراه یک جمع باشید و کمک و همدلی برای رسیدن به هدف داشته باشید، به شدت شیرین و دل انگیز خواهد بود و لذت و انرژی که از این سفر در شرایط هوای نامساعد بدست آوردید تا هفته ها به همراه خواهید داشت.

طبیعت گردی در زمستان
طبیعت گردی در زمستان

نکاتی که شاید برای اینکه تصمیم بگیرید در هوای برفی و بارونی سفر برید یا نه، کاربردی باشه و بتونید با در نظر گرفتن اونها، در زمان بارش برف و بارون هم به سفر رفتن، فکر کنید. 👇👇👇
6) دوستی با افراد محلی 👳: تو مواقعی که در سفر هستید و با برف و بارون مواجه می شید فرصت مناسبی به دست میاد که بتونید با جامعه محلی بیشتر در ارتباط باشید، از آداب، رسوم، فرهنگ، زبان، جشن ها و … اطلاعات خوبی بدست بیارید و با کلی دانش و اطلاعات و دوستان محلی که ارتباط باهاشون خیلی خیلی مفید هست 👌، از سفر دست پر برگردید.

7) مناظر دلربا🌄🌅: شک نکنید مناظری رو که در زمان های بارش برف و بارون میبینید، کاملا بکرتر، متفاوت تر و جذاب تر از زمان های عادی هست. همیشه به چشم دیدم که مناظر عادی و پربیننده در روزهای بارش, چقدر خلوت و بکر می شن، چه برسه به مناظر بکر. برای مثال میتونید عکس هایی که از ماسوله برفی، یا یک جنگل انبوه پر برف و بارون رو دیدید رو به ذهن بیارید.

8) لحظه های پس از اتمام بارش: یکی از زیباترین مناظر و جذاب ترین جلوه های طبیعت، اولین زمانی هست که بارش برف و بارون تموم میشه. همیشه توصیه کردم به طبیعت دوستان که این زمان رو در یابند! باور کردنی نیست اون چه که میبینید! 😨 شما با خریدن مشقات سفر در بارش، به همچین نماهایی دست خواهید یافت.

طبیعت گردی در زمستان با مهدی گلی راهنمای طبیعت گردی
طبیعت گردی در زمستان با مهدی گلی راهنمای طبیعت گردی

9) به هدف سفر فکر کنید:اگر با خودتون در مورد ذات سفر و سفر کردن بیندیشید، در نهایت بسیار آسانتر میتونید تصمیم به رفتن یا موندن بگیرید. اگر دلیل شما از سفر هر کدام از دلایل مختلف سفر از جمله: آشنایی با فرهنگ های گوناگون، ماجراجویی، فرار از زندگی روزمره، لذت بردن از طبیعت و جاذبه های طبیعی، بازدید از اماکن و بناهای تاریخی و فرهنگی و … باشه، ممکنه به این نتیجه برسید که در هنگام باریدن برف و بارون هم میتونید با کیفیت بهتر و در حد راضی کننده ای به هدفتون برسید.

10) دور بودن از فضای شهری🌆👈❌: اگر فرض کنیم که تنها مزیت سفر دور شدن از فضا شهری هست، باز دست آورد بزرگی هست. مخصوصا در فصول سرد سال که بدلیل پدیده وارونگی، آلودگی شهرها😷😢😞 بیداد میکنه، میتونید حداقل از فضای پر از اکسیژن ناب روستاها استفاده کنید و لذت هم ببرید. به طور مثال آیا حضور در یک کلبه برفی (حتی با فرض اینکه امکان دیدن طبیعت اطراف امکان پذیر نباشه) با حضور در شهرهای دود گرفته، قابل مقایسه هست؟

در انتها یادآور میشم که پاییز و زمستون از فصول زیبای طبیعت هست و باید ازش به خوبی بهره برد، و با توجه به بحث ایمنی سفر و تجهیزات مورد نیاز این فصل، می توان خاطره ها و تجربیات خوبی از این سفرها به ارمغان آورد.😉😃😍
نویسنده: مرتضی اسفندیار

در مطلب بعدی کمی درباره پوششهای زمستانه در طبیعت گردی خواهم گفت 

2 دیدگاه در “در طبیعت گردی هوای نامناسب نداریم ولی لباس نا مناسب داریم

  1. استاد گلی به یاد پیمایش زمستانی روستای چورت به دریاچه چورت سال 92
    بهتربن برنامه زندگیم بود
    دو باره ها بگذارین بنده و همسر همراه میشویم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *